jQuery Menu by Apycom
 Witamy gościa.
Prosimy o zalogowanie się.

Użytkownik
Hasło
Zapamiętaj mnie 


Starsze wpisy
Dodano 2012.07.12 16:54
Autor: piotrek94
Tour de Pologne etap I Karpacz - Jelenia Góra
Tour de Pologne etap I Karpacz - Jelenia Góra

Planując wyjazd na wakacje z rodzinką postanowiliśmy pierwsze dni naszego wspólnego wypoczynku spędzić w Karpaczu, po pierwsze dlatego, że Karpacz leży dość blisko Stronia Śląskiego, w którym byliśmy na maratonie Powerade MTB, po drugie musieliśmy czekać na Patrycję, która dojeżdżała do nas w poniedziałek a po trzecie (oczywiście tylko przy okazji :)) we wtorek w Karpaczu startowało 69 Tour de Pologne.

pierwsze ekipyStwierdziliśmy więc, że nie można takiej okazji przepuścić i udamy się na trasę kibicować kolarzom. Ekipy Pro Tour do Karpacza zaczęły przyjeżdżać już w niedzielę. Jeśli ktoś miał trochę szczęścia mógł zobaczyć trenujących kolarzy, co chwilę pokonujących podjazd w Karpaczu. Wtorek okazał się dla nas bardzo aktywny rowerowo. Najpierw mój niespodziewany start w TdP amatorów, później kibicowanie na trasie.

Mimo lekkiego zmęczenia po wyścigu razem z tatą wybraliśmy się na nogach najpierw pod hotel Gołębiewski, gdzie miało miejsce podpisywanie list startowych i sam start kolarzy na trasę. Pod hotelem zebrała się całkiem spora grupa ludzi i dość ciężko było znaleźć sobie jakieś dobre miejsce.

Udało mi się jednak dostać do barierki i przy okazji wysłuchaćszukamy sobie dobrego miejsca wywiadu odnośnie tej edycji tego już kultowego na świecie wyścigu. W pewnym momencie było słychać strzał startera i kolarze wyruszyli na trasę. Zaraz po starcie cała grupa ludzi udała się na podjazd pod Orlinek, aby oglądać walkę o górską premię. My również podjęliśmy decyzję o udaniu się pod skocznie. Zajęliśmy sobie dobre miejsca i czekamy, czekamy, czekamy aż za zakrętu wyłania się ucieczka. TAK jest i Polak! Wszyscy zgromadzeni dopingują kolarzy. Co niektórzy, lepiej przygotowani wyciągają listy z numerami zawodników i sprawdzają kto ucieka. Po chwili już wszystko wiadomo. Teraz czekamy na peleton. Mija minuta, dwie, trzy a peletonu nie ma. Dopiero po siedmiu minutach przez szczyt Orlinka przejeżdża peleton. Duża strata jak na 40 kilometrów. Widać, że tempo jest wysokie. Mimo to wiemy, że do kolejnego przejazdu zawodników mamy jeszcze godzinę czasu. Zaczynamy więc szukać sobie jakiegoś nowego miejsca. W pewnym momencie zauważamy, że idzie burza. Nic dziwnego jesteśmy w górach tutaj pogoda zmienia się z minuty na minutę. Nie jesteśmy przygotowani na wypadek deszczu, postanawiamy więc, że będziemy schodzić wzdłuż trasy w stronę hotelu. Jednak nie uniknęliśmy zmoknięcia. Tata wpadł na pomysł, żeby schować się pod jednym z banerów i przeczekać deszcz. Jestem przemoknięty i z Marco Pantanim :)niechętnie ale zgadzam się na jego propozycję. Deszcz przestaje padać więc zaczynamy schodzić. Taka pogoda nie utrzymuje się jednak długo i kolejny raz chowamy się pod banerem  jednego ze sponsorów. Po przeciwnej stronie ustawili się fani kolarstwa z Wrocławia, którzy na wyścig zabrali ze sobą Marco Pantaniego .

Zaczynamy rozmowę i czas zaczyna biec szybciej. Deszcz przestaje padać i wspólnie czekamy na kolarzy. Jadą! Emocje rosną, tempo nadal jest wysokie. Mimo, że stoimy na podjeździe kolarze szybko znikają za zakrętem. Skład ucieczki się nie zmienił, zerkamy na zegarki i zaczynamy mierzyć ich przewagę nad peletonem. Strata peletonu utrzymuje się na podobnym poziomie, peleton jednak jest coraz bardziej rozciągnięty. Widać, że zaczynają gonić. Zmęczeni całym dniem podejmujemy decyzję, że schodzimy do hotelu i tam będziemy kibicować. Tak też robimy. Wchodzimy do pokoju i tym razem przejazd kolarzy oglądamy w telewizji. Przez okno słychać latający nad nami helikopter transmisyjny. Kolarze jadą dalej a my wybieramy się na kolacje do miasta. Znajdujemy restauracje przy drodze, którą biegnie trasa, zajmujemy stolik na zewnątrz i czekamy na kolarzy jednocześnie oddając się przyjemności jedzenia smacznej kolacji. Jednak emocje związane z wyścigiem biorą górę i w momencie pojawienia się zawodników rzucamy wszystko i pędzimy do drogi, aby dopingować mocno zmęczonych kolarzy. W ucieczce pozostało już tylko 2 zawodników, w ich przewaga jest tak niewielka, że w oddali widzimy już peleton.Piotrek kibicuje na trasie Tempo wyścigu było mordercze. Peleton podzielił się na dwie zasadnicze grupy, jadące w dość dużej odległości. Powracamy do stolika. Co chwilę jednak koło nas przejeżdżają pojedynczy kolarze, którzy nie wytrzymali tempa lub już wykonali swoją pracę. W telewizji tego nie pokazują jak ostatni kolarze  przejeżdżają koło nas dopiero 5 minut za całym peletonem. Kibice stojący wzdłuż drogi każdemu z końcówki wyścigu biją brawo i dopingują tak jak pierwszym zawodnikom. Teraz zrozumiałem co miał na myśli Czesław Lang każąc wygrawerować na medalach dla zawodników Tour de Pologne Amatorów : ?Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą?

Wyniki poznaliśmy już z wiadomości telewizyjnych a wrażenia z oglądania wyścigu ?na żywo? nie da się porównać z transmisją telewizyjną choć widać w niej wszystko i zna się więcej szczegółów.

na Premii górskiej

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze
Zobacz również